Kradzieże rowerów

Kradzieże rowerów w Krakowie. MAPA

Nie oszukujmy się, kradzieże rowerów stają się coraz częstsze. Jednak czy wiesz, że w Polsce w 2021 roku średnio dziennie kradziono aż 36 rowerów? Dla porównania, rok później codziennie ginęło około 17 samochodów osobowych.

Do tego dochodzą kradzieże lampek, kół czy siodełek. Dziś porozmawiamy o kradzieżach rowerów w Polsce oraz o sposobach, jak im zapobiegać.

Dlaczego właśnie rower?

Rower jest lekki, łatwo dostępny, zbywalny i często słabo zabezpieczony – to cechy, które sprawiają, że jest on atrakcyjnym kąskiem dla złodziei.

Lekki

Rower szosowy waży zazwyczaj około 10 kg, natomiast rower górski od 13 do 18 kg. Części są oczywiście jeszcze lżejsze, co pozwala złodziejowi łatwo schować je do plecaka i szybko uciec. Co więcej, rower nie posiada tablic rejestracyjnych, co znacznie utrudnia jego identyfikację. Jednym z niewielu charakterystycznych elementów może być numer ramy, ale złodzieje często go zacierają, a wielu rowerzystów nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia.

Łatwo dostępny

Rowery najczęściej znikają z podziemnych garaży, komórek lokatorskich czy sprzed budynków mieszkalnych. Rzadziej kradzione są sprzed sklepów i miejsc publicznych. Na potrzeby tego artykułu stworzyłem mapę i spis (dostępny w arkuszu kalkulacyjnym) skradzionych rowerów w Krakowie (lata 2023–2024), którą regularnie uaktualniam. Jeśli nie widzisz na niej swojego roweru, napisz do mnie. W wiadomości podaj miejsce kradzieży (ulica i numer), datę oraz markę i model roweru.

Mój adres mailowy: kontakt@roweromate.pl

Zbywalny

Skradziony rower lub jego części mogą zostać szybko sprzedane – często na portalach aukcyjnych, a nawet w innych miastach czy krajach. Zdarza się też, że rowery trafiają do warsztatów, gdzie są składane z różnych części, co utrudnia ich rozpoznanie.

Słabo zabezpieczony

Rower pozostawiony z dala od kamer, w mało uczęszczanym miejscu, przypięty lichym, zardzewiałym zapięciem – to dla złodzieja istny raj. Wystarczy około 30 sekund i parę tysięcy złotych w kieszeni. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zainwestować w solidne zapięcie, najlepiej typu U-Lock. Jak mówi przysłowie – lepiej zapobiegać, niż później gonić złodzieja.

Zabezpiecz rower i wybierz bezpieczne miejsce

Pamiętaj o solidnym przypięciu roweru, najlepiej w miejscu monitorowanym. Staraj się także odmontować cenne części. W ten sposób zwiększysz szanse, że twój rower będzie bezpieczny. Tyle i aż tyle.

 

4
0

1 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *