12 lutego 2025 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do konsultacji społecznych zmodyfikowaną wersję projektu programu „Mój rower elektryczny”.
Program obejmuje dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego, roweru elektrycznego typu cargo oraz elektrycznych wózków rowerowych. Konsultacje potrwają od 12 do 25 lutego 2025 roku, czyli następne dwa tygodnie.
Mój rower elektryczny
Pierwszy etap projektu trafił do konsultacji społecznych w lipcu ubiegłego roku. Na podstawie zgłoszonych uwag dokonano modyfikacji, które opisaliśmy w tym materiale. Efektem tych zmian jest nowa wersja projektu programu „Mój rower elektryczny„, na którego realizację przeznaczono 50 mln złotych. Celem programu jest redukcja emisji tlenków azotu, dwutlenku węgla, a także pyłów. Program będzie realizowany w latach 2025-2029, a pierwsze umowy będzie można zawierać już pod koniec czerwca. Środki będą wydatkowane do końca grudnia 2029 roku.
Jak duże dofinansowanie można otrzymać?
Wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż:
- 2500 zł – w przypadku zakupu roweru elektrycznego,
- 4500 zł – w przypadku zakupu roweru elektrycznego typu cargo lub elektrycznego wózka rowerowego.
Jakie warunki musi spełnić, aby otrzymać dofinansowanie?
- Pojazd musi być odpowiednio oznakowany (za pomocą specjalnej naklejki)
- Pojazd musi być nowy
- Pojazdu nie można sfinalizować z wykorzystaniem leasingu
- Dofinansowanie nie może zostać udzielone na zakup wyposażenia, które są częściami zamiennymi
- Nie może minąć 2 lata od przyznania decyzji o przyznaniu dofinansowania
- Beneficjenta zobowiązuje się do zwrotu całości bądź części dotacji, jeśli wykorzystał je niezgodne z warunkami umowy
- Wypłaca się dofinansowanie w ramach refundacji po zakupie pojazdu, czyli dacie wystawienia faktury VAT bądź paragonu imiennego wraz z potwierdzeniem zapłaty
- Wnioskodawca może otrzymać jedne dofinansowanie, dopuszcza się drugiego dofinansowania tylko gdy doszło do kradzieży dofinansowanego pojazdu
- Nie można otrzymać powtórnego dofinansowania na pojazd, który wcześniej został dofinansowany z publicznych środków publicznych bądź zagranicznych
Zmiana definicji
W odpowiedzi na zgłoszone uwagi zmodyfikowano definicje pojazdów objętych programem „Mój rower elektryczny„.
Przez rower elektryczny należy rozumieć nowy pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem, wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Definicja wskazana jest w art. 2 pkt 47 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602).
Przez rower elektryczny transportowy (cargo) należy rozumieć nowy pojazd zbudowany lub przystosowany do przewozu towarów lub osób spełniający jednocześnie definicję roweru elektrycznego (z wyłączeniem rowerów wieloosobowych np. typu tandem, które kwalifikują się do dofinansowania jako rower elektryczny).
Przez elektryczny wózek rowerowy należy rozumieć nowy pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy musi być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Definicja wskazana jest w art. 2 pkt 47a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997nNr 98 poz. 602).
Kto może wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie?
Osoby fizyczne, po ukończeniu 18. roku życia.
Konsultacje społeczne
Proces konsultacji społecznej projektu programu potrwają od 12 do 25 lutego 2025 roku. Wszelkie uwagi i zastrzeżenia należy przesyłać na adres: mojrowerelektryczny@nfosigw.gov.pl. Szczegóły na tej stronie.